High school baseball and softball: State tournament brackets revealed, action begins Saturday

2014-05-01T15:45:00Z 2014-05-01T15:52:46Z High school baseball and softball: State tournament brackets revealed, action begins SaturdayBy Daniel Gaona Arizona Daily Star Arizona Daily Star
May 01, 2014 3:45 pm  • 

The Arizona Interscholastic Association announced the seedings for the upcoming baseball and softball state tournaments this afternoon.

The action kicks off Saturday morning, here’s a look at the first-round match-ups for Southern Arizona teams:

Baseball

DIVISION II FIRST ROUND

Saturday, 11 a.m.

  • No. 24 Sierra Vista Buena at No. 9 Sunnyside
  • No. 23 Tucson at No. 10 Canyon del Oro
  • No. 19 Cienega at No. 14 Catalina Foothills
  • No 17 San Luis at No. 16 Douglas
  • No. 18 Salpointe Catholic at No. 15 Scottsdale Saguaro

Byes: No. 2 Sahuaro and No. 4 Nogales.

DIVISION III FIRST ROUND

Saturday at Surprise Sports Complex

  • No. 22 San Tan Valley Combs vs. No. 11 Sahuarita, 6:30 p.m
  • No. 18 Walden Grove vs. No. 15 Chandler Valley Christian, 4 p.m.
  • No. 21 Rio Rico vs. No. 12 Snowflake, 6:30 p.m.
  • No. 23 Benson vs. No. 10 Yuma Catholic

Byes: No.1 Bisbee and No. 5 Palo Verde

DIVISION IV FIRST ROUND

Saturday at Goodyear Baseball Complex

  • No. 23 Herber Mogollon vs. No. 10 Tombstone, 6:30 p.m.

Byes: No. 1 Desert Christian, No. 2 Pusch Ridge Christian and No. 3 San Manuel.

Softball

DIVISION II FIRST ROUND

Saturday, 10 a.m.

  • No. 24 Gilbert Campo Verde at No. 9 Sabino
  • No. 21 Flagstaff at No. 12 Tucson
  • No. 20 Casa Grande Vista Grande at No. 13 Sunnyside
  • No. 19 Goodyear Desert Edge at No.14 Marana
  • No. 18 Salpointe Catholic at No. 15 Bullhead City Mohave

Byes: No. 2 Cienega, No. 4 Canyon del Oro, No. 5 Ironwood Ridge and No. 6 Sahuaro.

DIVISION III FIRST ROUND

Saturday at Rose Mofford Sports Complex in Phoenix

  • No. 19 Springerville Round Valley vs. No. 14 Benson, 1:30 p.m.
  • No. 18 Chinle vs. No. 15 Nogales, 1:30 p.m.
  • No. 9 Phoenix Northwest Christian vs. No. 24 Rio Rico, 11:30 a.m.

Byes: No. 6 Tanque Verde and No. 7 Empire.

DIVISION IV FIRST ROUND

Saturday at Rose Mofford Sports Complex in Phoenix

  • No. 21 Flagstaff Northland Prep vs. No. 12 Bisbee, 9:30 a.m.
  • No. 19 St. Johns vs. No. 14 Pusch Ridge Christian, 9:30 a.m.
  • No. 18 St. Gregory vs. No. 15 Gila Bend, 11:30 a.m.

Byes: No. 2 San Manuel and No. 7 Desert Christian.

Copyright 2014 Arizona Daily Star. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow the Arizona Daily Star

Featured businesses

View more...