Thursday Sept. 22 scores

BOYS SWIMMING

 

At Catalina

Team scores – Rincon/University 162, Flowing Wells 70, Sabino 47.

200 medley relay – RIN (Done, Barberii, Kelaher, Johnson) 1:46.69. 200 free – Newbold, SAB, 2:00.46. 200 IM – Kelaher, RIN, 2:11.31. 50 free – Johnson, RIN, 23.05. 100 fly – Barberii, RIN, 53.89. 100 free – Done, RIN, 51.50. 500 free – Barg, RIN, 5:35.42. 200 free relay – RIN (Barberii, Singleton, Kochenderfer, Kelaher) 1:37.50. 100 back – Done, RIN, 1:00.21.  100 breast – Zhang, RIN, 1:08.06. 400 free relay – RIN (Barberii, Singleton, Done, Johnson) 3:39.72.

At San Manuel (50 meter pool)

San Manuel 56, The Gregory School 48, Immaculate Heart 7

200 medley relay – SM 2:28.65. 200 free – Urouhart, GREG, 2:22.52.

200 IM – Garcia, SM, 3:11.15. 50 free – Stratton, SM, 27:45. 100 fly – Urouhart, 1:08.95, 1:21.65. 100 free – Primero, SM, 1:05.97.  400 free – Sweeney, SM, 5:32.96. 200 free relay – SM, 2:02.54. 100 back – Primero, SM, 1:29.31. 100 breast – Siemens, GREG, 1:35.03.

At Cholla

Team scores – Cholla 77, Douglas 53, St. Augustine 30

200 medley relay – DOUG 2:01.18. 200 free –Bonillas, CHO, 2:12.15. 200 IM – Christensen, CHO, 2:07.87. 50 free – Blanco, CHO, 26.03. 100 fly – Ramirez, DOUG, 1:07.60. 500 free – Blanco, CHO,  6:27.16. 200 free relay – DOUG, 1:45.00. 100 back – Christensen, CHO, 1:00.44. 100 breast – Bennet, CHO, 1:24.43. 400 free relay – CHO 4:06.56.

At Sunnyside

Team scores – Tucson High 120, Desert View 42, Sunnyside 39.

200 medley relay – TUC (Toyar, Ballenger, Riley, Jade) 2:07.00. 200 free – Olsen, TUC, 2:27.90. 200 IM – Tucker, TUC, 2:51.15 50 free – Olsen, TUC, 28.49. 100 fly – Dawley, TUC, 1:12.38. 100 free – Zafer, TUC, 1:09.68. 500 free – Brimhall, TUC, 6:49.34. 200 free relay – TUC (Tucker, Hinojosa, Olsen, Dawley) 1:55.18. 100 back – Chacon, DV, 1:19.78. 100 breast – Ballenger, TUC, 1:21.91. 400 free relay – TUC Jade, Brimhall, Zafr, Colak 4:38.8.

GIRLS SWIMMING

 

At Catalina

Team scores – Rincon/University 133, Sabino 130, Flowing Wells 38

200 medley relay – SAB (Farnum, B. Oliver, M. Oliver, Spry) 1:46.69. 200 free – Britt, RIN, 2:18.83. 200 IM – Farnum, SAB, 2:21.25. 50 free – Dikeman, SAB, 26.37. 100 fly – Bailey, RIN, 1:01.95. 100 free – Farnum, SAB, 55:46. 500 free – Oliver, SAB, 5:40.96. 200 free relay – RIN (Hammonds, Bailey, Jorgensen, Orbach-Mandel) 1:48.12. 100 back – Dikeman, SAB, 1:05.06.  100 breast – Oliver, SAB, 1:19.63.

400 free relay – RIN (Bailey, Hammonds, Jorgensen, Orbach-Mandel) 3:39.72.

At San Manuel (50 meter pool)

San Manuel 84, The Gregory School 66, Immaculate 24

200 medley relay – GREG 2:40.78. 200 free – Woods, SM, 2:56.08. 200 IM – Reagan, GREG, 2:54.61. 50 free – Sweeney, SM, 31.84. 100 fly – Apuron, SM, 1:21.65. 100 free – Sweeney, SM, 1:09.51.  400 free – Woods, SM, 6:12.60. 200 free relay – GREG, 2:19.73. 100 back – Gloesslein, GREG, 1:40.65. 100 breast – Reagan, GREG, 1:36.87.  400 free relay – SM 8:09.59

At Cholla

Team scores – Cholla 72, Douglas 61, St. Augustine 22

200 medley relay – CHO, 2:26.24. 200 free – Orozco, CHO, 2:34.13. 200 IM – Legarda, CHO, 2:53.82. 50 free – Favele, DOUG, 36.19. 100 fly – Orozco, CHO, 1:38.87.  100 free – Pohjonen, DOUG,  1:12.1. 500 free – Legarda, CHO, 7:01.28. 200 free relay – DOUG 2:19.81. 100 back – Pohjonen, CHO, 1:22.25. 100 breast – Favela, DOUG, 1:30.84. 400 free relay – CHO, 5:00.34.

At Sunnyside

Team scores –Tucson High 148, Desert View 76, Sunnyside 47

200 medley relay – TUC (Fiona, Sophie, Veronica, Garcia) 2:12.18 200 free – Lukavich, TUC, 2:27.53. 200 IM – Chartiers, TUC, 2:48.40. 50 free – Garcia, TUC, 28.34. 100 fly – Muller, TUC, 1:12.34 100 free – Lukavich, TUC, 1:07.63. 500 free – Chartiers, TUC, 6:35.63. 200 free relay – TUC (Muller, Lukavich, Fennie, Gerhart) 2:15.32. 100 back – Garcia, TUC, 1:09.94. 100 breast – Spatola, DV, 1:30.94. 400 free relay – TUC (Lukovich, Garcia, Chapman, Packard) 4:22.90

GIRLS VOLLEYBALL

PUEBLO 3, SUNNYSIDE 0

(25-20, 25-20, 25-17)

PUE – Aces: Castro 3, Lez. Acuna 1, LeA. Acuna 1, Aguilar 2, Flores 4, Team 11. Kills: Orr 2, Castro 3, Lez. Acuna 2, LeA. Acuna 1, Salazar 10, Aguilar 7, Flores 8, Quintana, 1 Team 34. Blocks: Team total 0. Digs: Orr 6, Team 6. 

SS – Aces: Carpio 1, Lozano 1, Crawford 2, Team 4. Kills: Jackson 5, A. Felix 3, E. Felix 3, Ruiz 2, Lozano 1, Crawford 1, Team 15. Blocks: Team 0. Digs: Team 0. 

SAHUARO 3, CIENEGA 0

(25-8, 25-22, 25-21)

SAH – Aces: Mo. Nash 1, A. Nash 2, Baity, 5, Sterns 4, Ma. Nash 1, Cahoon 2, Team 15. Kills: Mo. Nash 2, A. Nash 13, Naity 3, Sterns 15, Ma. Nash 6, Team 39. Blocks: Baity 2, Sterns 3, Nash 1, Martinez 2 Team 6. Digs: Mo. Nash 3, A. Nash 8, Baity 2, Sterns 1, Ma. Nash 7, Cahoon 3, Team 24. 

SABINO 3, TANQUE VERDE 2

(25-17, 12-25, 25-22, 27-29, 15-9)

SAB – Kills: Spalt 38. Blocks: Ryan 3.

TV – Aces: Green 3, Griffiths 2, Lansing 1, Moore 1, Team 7. Kills: Evans 2, Green 7, Lis 4, Malis 22, Rauschen 1, Walton 1, Team 37. Blocks: Lis 2, Malis 1, Walton 1, Team 4. Digs: Evans 2, Green 10, Griffiths 10, Malis 19, Moore 10, Rauschen 2, Walton 9, Team 62. 

DOUGLAS 3, RIO RICO 1

(25-21, 25-14, 19-25, 25-22)

RR  – Aces: Campos 1, Leon 2, Bruhn 2, Castillo 2, Nerey 1, Team 10. Kills: Leon 2, Cluff 2, Bruhn 1, Castillo 6, Garayzar 7, Nerey 2, Team 20. Blocks: Campos 1, Burhn 1, Team 3. Digs: Last name Campos 20, Leon 7, Cluff 11, Bruhn 11, Castillo 8, Garayzar 17, Nerey 17, Sesteaga 9, Team 100. 

Canyon Del Oro 3, Walden Grove 0

Marana 3, Cholla 0

Tucson High 3, Desert View 0

Ironwood Ridge 3, Sierra Vista Buena 0

Palo Verde 3, Amphitheater 1

Flowing Wells 3, San Tan Valley Poston Butte 2

Pusch Ridge Christian 3, Santa Rita 0

Friday Sept. 23 schedule

Football

Pusch Ridge Christian at Catalina Foothills

Tucson High at Cienega

Sunnyside at Desert View

Salpointe Catholic at Pueblo

Canyon del Oro at Marana

Palo Verde at Rincon/University

Flowing Wells at Deming (N.M.)

Douglas at Sierra Vista Buena

Ironwood Ridge at Queen Creek

San Tan Valley Poston Butte at Mountain View

Rio Rico at Nogales

Amphitheater at Walden Grove

Sahuarita at Empire

Sabino at Santa Rita

Tanque Verde at Catalina

Cholla at Sahuaro

Girls volleyball

Marana Tigers vs. Show Low at Payson Invitational Volleyball Tournament 11:30 a.m.

Eagar Round Valley vs. Marana at Payson Invitational Volleyball Tournament 1 p.m.

Apache Junction vs. Marana at Payson Invitational Volleyball Tournament 1:45 p.m.

Boys golf

Flowing Wells Tournament of Champions at Silverbell Golf Course (Sierra Vista Buena, Canyon del Oro, Catalina Foothills, Cholla, Douglas, Flowing Wells, Ironwood Ridge, Mountain View, Tucson High, Walden Grove) 6:30 a.m.

Brophy/Xavier Invitational at GCU Golf Course (Salpointe Catholic) noon

Girls golf

Flowing Wells at Catalina Foothills 3 p.m.

Brophy/Xavier Invitational at GCU Golf Course (Salpointe Catholic) 1 p.m.

To report scores, call 573-4146 or email sports@tucson.com