Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Arizona Daily Star, Casa Grande Dispatch win press awards
AP

Arizona Daily Star, Casa Grande Dispatch win press awards

  • Updated

PHOENIX (AP) — The Arizona Daily Star and the Casa Grande Dispatch have won top honors in the Arizona Newspapers Association’s annual awards announced Thursday.

The Arizona Daily Star earned Arizona Newspaper of the Year in the daily category. The Casa Grande Dispatch won for non-dailies.

Ian James and Rob O’Dell of The Arizona Republic were awarded 2020 Journalists of the Year in the daily newspapers category. Genesis Lara of the Nogales International won in the non-daily category.

The Arizona Republic’s Mary Jo Pitzel and David Wallace earned Story of the Year among dailies for their documentary on Arizona's child welfare system, “They Have Names.”

Krista Allen of the Navajo Times won Story of the Year for non-dailies for coverage of the Navajo Generating Station.

Kelly Presnell of the Arizona Daily Star and Arianna Grainey of the Scottsdale Independent won Photographer of the Year awards. It is Presnell's third consecutive year receiving the honor.

A total of 32 newspapers submitted 745 entries. They were judged by the New Mexico Press Association and The Associated Press West Regional bureau.

Because of the pandemic, the awards were given via Facebook livestream Thursday from a Kramer Media facility in Casa Grande.

Here is the full list of winners:

GENERAL EXCELLENCE

Division 1: Non-Daily circulation under 3,500

1st Place Nogales International Publisher: Manuel Coppola

2nd Place The Camp Verde Journal General Manager: Kyle Larson

3rd Place Arizona Capitol Times Associate Publisher: Luige del Puerto

Division 2: Non-Daily circulation 3,500 to 10,000

1st Place Casa Grande Dispatch Co-Publishers: Donovan Kramer Jr., Kara K. Cooper

2nd Place Green Valley News Publisher: Dru Sanchez

3rd Place Sedona Red Rock News General Manager: Kyle Larson

Division 3: Non-Daily circulation greater than 10,000

1st Place Navajo Times Publisher: Tom Aviso Jr.

Division 4: Daily circulation under 25,000

1st Place Herald/Review Publisher: Jennifer Sorenson

2nd Place Arizona Daily Sun Publisher: Colleen Brady

3rd Place Today’s News-Herald Publisher: Michael Quinn

Division 5: Daily circulation greater than 25,000

1st Place Arizona Daily Star Publisher: John D’Orlando

2nd Place The Arizona Republic Executive Editor: Greg Burton

Better Newspapers Contest of the Year Awards

STORY OF THE YEAR

Non-Daily

Krista Allen - - - - - - - - - - - - - - - Navajo Times - - - - - - - - - - ‘Navajo Generating Station’

Daily

Mary Jo Pitzel and - - - - - - - - - - The Arizona Republic - - - - - ‘They Have Names’

David Wallace

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

Non-Daily

Arianna Grainey - - - - - - - - - - - - Scottsdale Independent

Daily

Kelly Presnell - - - - - - - - - - - - - - Arizona Daily Star

JOURNALIST OF THE YEAR

Non-Daily

Genesis Lara - - - - - - - - - - - - - - Nogales International

Daily

Ian James and - - - - - - - - - - - - - The Arizona Republic

Rob O’Dell

NEWSPAPER OF THE YEAR

Non-Daily

Casa Grande Dispatch - - - - - - - - Co-Publishers: Donovan Kramer Jr., and Kara K. Cooper

Daily

Arizona Daily Star - - - - - - - - - - - Publisher: John D’Orlando

Newspaper Categories

Winning entries are listed by circulation division, then alphabetically by newspaper name, then numerically by place.

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

Arizona Capitol Times Publisher: Luige del Puerto

1st Place Reporting & News Writing Excellence

1st Place Departmental News & Copy Editing Excellence

1st Place Special Section or Magazine

2nd Place Page Design Excellence

3rd Place Special Section or Magazine

The Camp Verde Journal General Manager: Kyle Larson

1st Place Best Use of Photography

1st Place Newspaper Website

2nd Place Editorial Page Excellence

2nd Place Community Service/Journalistic Achievement

3rd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

3rd Place Page Design Excellence

Coolidge Examiner Publisher: Donovan Kramer Jr.

2nd Place Special Section or Magazine

Eloy Enterprise Publisher: Donovan Kramer Jr.

3rd Place Best Use of Photography

Florence Reminder and

Blade-Tribune Publisher: Donovan Kramer Jr.

2nd Place Newspaper Website

3rd Place Reporting & News Writing Excellence

3rd Place Editorial Page Excellence

Nogales International Publisher: Manuel Coppola

1st Place Page Design Excellence

1st Place Editorial Page Excellence

1st Place Community Service/Journalistic Achievement

2nd Place Reporting & News Writing Excellence

2nd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

2nd Place Best Use of Photography

3rd Place Newspaper Website

Division 2 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500 – 10,000

Casa Grande Dispatch Co-Publishers: Donovan Kramer Jr., and Kara K. Cooper

1st Place Departmental News & Copy Editing Excellence

1st Place Editorial Page Excellence

1st Place Special Section or Magazine

2nd Place Page Design Excellence

Green Valley News Publisher: Dru Sanchez

1st Place Page Design Excellence

2nd Place Editorial Page Excellence

2nd Place Best Use of Photography

Division 2 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500 – 10,000 / con’t

Maricopa Monitor Publisher: Kara K. Cooper

3rd Place Reporting & News Writing Excellence

Payson Roundup Publisher: Brian Kramer

1st Place Reporting & News Writing Excellence

2nd Place Community Service/Journalistic Achievement

2nd Place Special Section or Magazine

3rd Place Newspaper Website

The Phoenix Business Journal Publisher: Ray Schey

3rd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

3rd Place Page Design Excellence

3rd Place Best Use of Photography

Sedona Red Rock News General Manager: Kyle Larson

2nd Place Reporting & News Writing Excellence

2nd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

2nd Place Newspaper Website

3rd Place Editorial Page Excellence

3rd Place Community Service/Journalistic Achievement

3rd Place Special Section or Magazine

White Mountain Independent Publisher: Brian Kramer

1st Place Community Service/Journalistic Achievement

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000

Navajo Times Publisher: Tom Arviso Jr.

1st Place Best Use of Photography

1st Place Newspaper Website

Division 4 – Dailies Circulation: Under 25,000

Arizona Daily Sun Publisher: Colleen Brady

1st Place Departmental News & Copy Editing Excellence

1st Place Page Design Excellence

1st Place Newspaper Website

2nd Place Reporting & News Writing Excellence

2nd Place Editorial Page Excellence

2nd Place Best Use of Photography

Herald/Review Publisher: Jennifer Sorenson

1st Place Reporting & News Writing Excellence

1st Place Best Use of Photography

2nd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

2nd Place Community Service/Journalistic Achievement

2nd Place Special Section or Magazine

2nd Place Newspaper Website

3rd Place Page Design Excellence

3rd Place Editorial Page Excellence

Division 4 – Dailies Circulation: Under 25,000 / con’t

Today’s News-Herald Publisher: Mike Quinn

1st Place Editorial Page Excellence

1st Place Special Section or Magazine

2nd Place Page Design Excellence

3rd Place Reporting & News Writing Excellence

3rd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

3rd Place Best Use of Photography

3rd Place Newspaper Website

Division 5 – Dailies Circulation: Over 25,000

Arizona Daily Star Publisher: John D’Orlando

1st Place Reporting & News Writing Excellence

1st Place Departmental News & Copy Editing Excellence

1st Place Page Design Excellence

1st Place Editorial Page Excellence

1st Place Best Use of Photography

1st Place Newspaper Website

2nd Place Special Section or Magazine

3rd Place Community Service/Journalistic Achievement

The Arizona Republic Executive Editor: Greg Burton

1st Place Community Service/Journalistic Achievement

1st Place Special Section or Magazine

2nd Place Reporting & News Writing Excellence

2nd Place Departmental News & Copy Editing Excellence

2nd Place Page Design Excellence

2nd Place Editorial Page Excellence

2nd Place Best Use of Photography

2nd Place Newspaper Website

Individual Categories

Winning entries are listed by circulation division, then alphabetically by newspaper name, then numerically by place.

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

Arizona Capitol Times

2nd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Andrew Nicla

Mine near Grand Canyon uses polluted water to control dust

2nd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Andrew Nicla

Campaign finance websites still broken as election 2020 nears

2nd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Dillon Rosenblatt, Katie Campbell

Firefighters say cities are breaking workers comp law

2nd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Dillon Rosenblatt

Attorney plagiarizes Supreme Court justices in quest to join Arizona Court of Appeals

2nd Place . . . . . . Online Coverage of Breaking News . . . . . . Julia Shumway, Arren Kimbel-Sannit

Arizona lawmakers mull shutting down session to prevent coronavirus spread

3rd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Julia Shumway, Arren Kimbel-Sannit, Andrew Nicla, Hank Stephenson

State Capitol: Sex, Power, Influence

Arizona Capitol Times / con’t

3rd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Dillon Rosenblatt

Education Department Data Blunder

3rd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Dillon Rosenblatt

Timed Out

3rd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Julia Shumway, Dillon Rosenblatt

The Breakdown: Oops?

3rd Place . . . . . . Online Coverage of Breaking News . . . . . . Julia Shumway

Lobbyist: Ugenti-Rita sexually harassed her before Shooter expulsion

The Camp Verde Journal

2nd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Michael Dixon

Mingus survives tense final inning to beat Greenway

2nd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Jon Hecht

Death of John Waddell

2nd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Christopher Fox Graham

County limits our COVID-19 information

Coolidge Examiner

1st Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series. . . . . . Rofida Khairalla

Fire at Bright International plant

1st Place . . . . . . Investigative Reporting. . . . . . Rofida Khairalla

Coolidge man left without a home

3rd Place . . . . . . Best Sports Story. . . . . . Joey Chenoweth

Coolidge vanquishes demons

3rd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary. . . . . . Joey Chenoweth

Protesters show they’re not ready

Nogales International

1st Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Nick Phillips

Rancher still seeks answers

1st Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Jonathan Clark

Rio Rico earns dramatic OT win

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Genesis Lara

Volunteers share language

1st Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Nick Phillips

Cubans wait their turn

1st Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Nick Phillips

Mary Lou Jimenez cooked for the stars

2nd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Jonathan Clark, Genesis Lara, Nick Phillips

Border crossing restrictions

The Wickenburg Sun

1st Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Jeanie Hankins

Newspapers are not dead

3rd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Shawn Byrne

Love triangle arson

3rd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Shawn Byrne

Firefighter gives life after death

Division 2 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500 – 10,000

Arizona Jewish Post

1st Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Phyllis Braun, Debe Campbell,

Korene Charnofsky Cohen, Shayne Tarquinio, Michelle Shapiro

Voices of Hope

3rd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Phyllis Braun

Love, poetry, community: a family’s unique response to cancer

Casa Grande Dispatch

1st Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Brian Wright

Sins of the father

3rd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Jim Headley

ACLU examines cameras in Pinal jail

3rd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Maria Vasquez

Leader of the Sand Sharks

The Glendale Star

1st Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Tom Scanlon

Police ‘Ring’ in the New Year

Green Valley News

2nd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Kim Smith

A death in Sahuarita

2nd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Dan Shearer

Supervisors, you’re killing us!

Maricopa Monitor

1st Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Joey Chenoweth

Estrada ends prestigious Pathway career

1st Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Joey Chenoweth

A grown man choking a child

2nd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Katie Sawyer

‘Not My Day to Die’

2nd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Katie Sawyer

Maricopa boxer brushes off ‘haters’

2nd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Katie Sawyer

From homelessness to prestige

Payson Roundup

1st Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Michele Nelson

Domestic violence series

1st Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Keith Morris

Special Olympics/Special Needs

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Michele Nelson

As simple as picking up a brush

1st Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Alexis Bechman

Appeals Court rules deputy should get workers’ comp

1st Place . . . . . . Online Coverage of Breaking News . . . . . . Alexis Bechman

Fire chief goes missing on Arizona Trail

2nd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Alexis Bechman

Runs out of juice

2nd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Alexis Bechman

Tonto Creek Tragedy

Payson Roundup / con’t

2nd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Alexis Bechman

Thanksgiving tragedy: Details of Tonto Basin incident revealed in reports

3rd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Alexis Bechman

Appeals Court rules deputy should get workers’ comp

3rd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Keith Morris

Special Needs Rodeo

The Phoenix Business Journal

1st Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Angela Gonzales

A budding business: Inside the impact of legalizing marijuana in Arizona

2nd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Patrick O’Grady

Taking the big risk: Transgender workers transition in the office with varied results

3rd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Lindsay Walker

Buried: How Arizona’s student debt is hindering its economy

Sedona Red Rock News

3rd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Scott Shumaker

Sedona Airport series

3rd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Michael Dixon

Sedona Red Rock High School Girls Basketball Team

3rd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Ron Eland

Mother meets her daughter 54 years later

White Mountain Independent

2nd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Andy Staten

State Wrestling Tourney

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000

Ahwatukee Foothills News

2nd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Zach Alvira

Pride coach email scandal series

3rd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Zach Alvira

Sports Coverage for Ahwatukee

Apache Junction Independent

2nd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Richard Dyer

Active-shooter exercise

East Valley Tribune

1st Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Zach Alvira

Behind play heard ‘round the state

2nd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Zach Alvira

Diego Navarro succeeding in honor of late father

Explorer Newspaper

3rd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Logan Burtch-Buus

Balancing bodies at Swan Pilates

3rd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Logan Burtch-Buus

You will miss me when I’m gone

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000 / con’t

Navajo Times

1st Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Cindy Yurth

COVID turning rodeo ‘stock market’ bullish and assorted headlines

1st Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Krista Allen

Navajo Generating Station closure

1st Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Cindy Yurth

Waiting for water

1st Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Quentin Jodie

Arizona basketball

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Cindy Yurth

A fruitful legacy

1st Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Pauly Denetclaw

Children, don’t let the ‘ifs’ define you

2nd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Arlyssa Becenti

NTEC purchases out-of-state mines

2nd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Quentin Jodie, Sunnie Clahchischiligi

Arizona high school track/cross-country

2nd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Cindy Yurth

The hitchhiker diaries

3rd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Quentin Jodie

Raising rankest bulls for PBR is family’s passion

Peoria Independent

3rd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Philip Haldiman

The pandemic hits Peoria

3rd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Philip Haldiman

A look back at 20 years of the Peoria Independent

SanTan Sun News

2nd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Cecilia Chan

At 100, EV ‘Bread Man’ is no loafer around an oven

Scottsdale Independent

1st Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Melissa Rosequist

The battle of addiction during the time of novel coronavirus

2nd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Melissa Rosequist

The cost of American freedom

3rd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Melissa Rosequist

VP Mike Pence visits Scottsdale to discuss thriving Hispanic economy

Tucson Weekly

2nd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Emily Dieckman

Facing Cancer Without Insurance

3rd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Emily Dieckman

The Most Traditional Family You’ve Ever Met

West Valley View

1st Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Tom Scanlon

Five to be tried for 2018 murder

Division 4 – Dailies Circulation: Under 25,000

Arizona Daily Sun

1st Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Scott Buffon

The long road to safety above Williams

1st Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Scott Buffon

Footage shows Kyle Martinson yell for help before death

1st Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Cody Bashore

Life changes tweak Kyle Lobstein’s approach in decade-long career

1st Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Lance Hartzler

Northern Arizona Men’s Basketball

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Scott Buffon

Star Wars star endorses Flagstaff Bookmans for returning long-lost vinyl

1st Place . . . . . . Online Coverage of Breaking News . . . . . . Arizona Daily Sun Staff

Museum Fire coverage

2nd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Adrian Skabelund

Flagstaff grapples with $111 million in unfunded public safety pension

2nd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Lance Hartzler

Local sports squads give back to community in wake of Museum Fire

2nd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Sam McManis

Words, Words, Words

3rd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Michael Hartman

Coconino baseball gets blessing from the Los Angeles Angels

Daily Independent

1st Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Christopher Caraveo

Where is home for police

2nd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Christopher Caraveo

Did someone die - home death disclosures

3rd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Matt Roy

Shelter inspires lifestyle changes

Herald/Review

1st Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Lyda Longa

Seeking Asylum

2nd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Alexis Ramanjulu

Troubled school district faces continued challenges

2nd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Shar Porier

Water Issues

2nd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Alexis Ramanjulu

Beat - Buena Football

2nd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Photo Journalist Mark Levy

Passion Fuels Sierra Vista Paramedic

3rd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Shar Porier

Mystery solved: Sculpture missing for 50 years found in Bisbee

3rd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Shar Porier

Border Wall

3rd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Alexis Ramanjulu

SOCO Sports

3rd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Alexis Ramanjulu

Reliving the past: Bisbee remembers deportation on 102nd anniversary

Division 5 – Dailies Circulation: Over 25,000

Arizona Daily Star

1st Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Dave Ord

Assorted headlines

1st Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Justin Sayers, Jasmine Demers

Nursing homes, a COVID-19 hotbed

1st Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Curt Prendergast

Border wall

1st Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Carol Ann Alaimo

Shoddy pavers

1st Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Caitlin Schmidt

Title IX

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Henry Brean

Sacred ground

2nd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Martin Rosales

Assorted headlines

2nd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Jasmine Demers

Family of Tucson’s first COVID-19 victim wants his life to mean something

2nd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Curt Prendergast

Asylum seekers

2nd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Patty Machelor and Danyelle Khmara

Rising rents driving out families

2nd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Caitlin Schmidt

Doggone fast

2nd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Tony Davis

Water system heading toward ‘train wreck’

2nd Place . . . . . . Online Coverage of Breaking News . . . . . . Bruce Pascoe, Justin Spears, Alec White, Michael Lev, Greg Hansen

The day college sports stopped

3rd Place . . . . . . Best Headline . . . . . . Elizabeth Quinlan

Assorted headlines

3rd Place . . . . . . Best News Story . . . . . . Danyelle Khmara

Tucson teen fights deportation

3rd Place . . . . . . Investigative Reporting . . . . . . Justin Sayers, Carol Ann Alaimo

University of Arizona finances

3rd Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Curt Prendergast

Guns quietly smuggled across border

3rd Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Curt Prendergast

Border wall built with drug money, but won’t stop drugs

The Arizona Republic

1st Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . Greg Moore

Roman Rozell escaped a dead-end path, survived combat, and is living his wrestling dreams

1st Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Ian James

How a trickle of water is breathing life into the parched Colorado River Delta

1st Place . . . . . . Enterprise Reporting . . . . . . Alden Woods

The mental health system left Curtis Bagley on the street. Now a man is dead.

1st Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Joanna Allhands

“Why do we ignore what principals do for schools?”

1st Place . . . . . . Best Multimedia Storytelling . . . . . . Mary Jo Pitzl, Dianna Nanez, David Wallace, Nick Oza

“They Have Names”

2nd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Jeff Metcalfe

Coverage of Arizona athletes in Olympic sports

2nd Place . . . . . . Best Feature Story . . . . . . Debra Utacia Krol

Wendsler Nosie followed a lifelong path to Resolution copper mine protest

The Arizona Republic / con’t

2nd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . John D’Anna

Paper chase: How one reporter’s epic quest for toilet paper explains panic buying

3rd Place . . . . . . Best Sustained Coverage or Series . . . . . . Ian James, Rob O’Dell, Mark Henle

Arizona’s Next Water Crisis

3rd Place . . . . . . Best Sports Story . . . . . . John D’Anna

How many racehorse deaths is too many?

3rd Place . . . . . . Best Team, Sport or Sports Beat Coverage . . . . . . Jeff Metcalfe

Arizona State athletics

3rd Place . . . . . . Best Column, Feature or Commentary . . . . . . Laurie Roberts

“County Assessor should step down”

Photography Categories

Winning entries are LISTED BY CATEGORY, then circulation Division, then numerically by Place.

BEST NEWS PHOTOGRAPH

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

1st Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Out of Africa now drive-thru wildlife park

2nd Place Jonathan Clark Nogales International Pandemic effect takes hold

3rd Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Cliff Castle hosts fire evacuation drill

Division 2 Non-Dailies Circulation: 3,500-10,000

1st Place Alexis Bechman Payson Roundup Man gunned down at gas station

2nd Place Oscar Perez Casa Grande Dispatch Man extricated

3rd Place David Jolkovski Sedona Red Rock News Woman dies near Midgley

Division 3 Non-Dailies Circulation: Over 10,000

1st Place Logan Burtch-Buus Explorer Newspaper A Sticky Sensation

2nd Place Donovan Quintero Navajo Times Matriarch

3rd Place Donovan Quintero Navajo Times Code Talker

Combined Divisions: 4 & 5 – Dailies Circulations: Under 25,000 & Over 25,000

1st Place Mamta Popat Arizona Daily Star Nasal Swab

2nd Place Jake Bacon Arizona Daily Sun Fire in the sky

3rd Place Mark Levy Herald/Review Taking out the trash

BEST SPORTS PHOTOGRAPH

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

1st Place Richard Johnson The Wickenburg Sun Rough landing

2nd Place Jonathan Clark Nogales International Claudette Ruiz competes in the hurdles

3rd Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Kai Zimmerman

Division 2 – Non-Dailies Circulation: 3,500 – 10,000

1st Place David Jolkovski Sedona Red Rock News Race Pace Club

2nd Place Keith Morris Payson Roundup Wrestler Jimmy Johnson

3rd Place Oscar Perez Casa Grande Dispatch Jordan Morris catches a pass

BEST SPORTS PHOTOGRAPH / con’t

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000

1st Place Donovan Quintero Navajo Times Tough luck

2nd Place Logan Burtch-Buus Explorer Newspaper Nighthawk Liftoff

3rd Place Arianna Grainey Queen Creek Independent Little Barrel Racer

Combined Divisions: 4 & 5 – Dailies Circulations: Under 25,000 & Over 25,000

1st Place Mike Christy Arizona Daily Star Torrential track meet

2nd Place Kelly Presnell Arizona Daily Star Soccer punch

3rd Place Cody Bashore Arizona Daily Sun An exclamation point

BEST FEATURE PHOTOGRAPH

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

1st Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Duncan Brings Dancing to Camp Verde

2nd Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Nighthawks

3rd Place Genesis Lara Nogales International Nogales resident Conrado Humberto Villegas

Division 2 – Non-Dailies Circulation: 3,500 -10,000

1st Place David Jolkovski Sedona Red Rock News Raw Electrical Illumination

2nd Place Keith Morris Payson Roundup Gladiator water crawl

3rd Place Jorge Encinas Green Valley News Don’t touch ’em

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000

1st Place Donovan Quintero Navajo Times Hello, little one!

2nd Place Ravonelle Yazzie Navajo Times Tiny cowboy

3rd Place Arianna Grainey Scottsdale Independent Folklorico Flourish

Division: 4 – Dailies Circulation: Under 25,000

1st Place Mark Levy Herald/Review Amazing Owen

2nd Place Cody Bashore Arizona Daily Sun Overcome by the emotions

3rd Place Mark Levy Herald/Review Drying Hawk

Division: 5 – Dailies Circulation: Over 25,000

1st Place Kelly Presnell Arizona Daily Star Bobbing for apples

2nd Place Josh Galemore Arizona Daily Star She must have liked me

3rd Place Rebecca Sasnett Arizona Daily Star Pandemic and prom

BEST FEATURE PHOTO LAYOUT or PHOTO STORY

Division 1 – Non-Dailies Circulation: Under 3,500

1st Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Happy Fourth of July

2nd Place Wickenburg Sun The Wickenburg Sun Gold Rush Days

3rd Place Daulton Venglar The Camp Verde Journal Clowning Around in Clarkdale

Division 2 – Non-Dailies Circulation: 3,500 -10,000

1st Place Jim Poulin The Phoenix Business Journal Precious metals

2nd Place Dan Shearer Green Valley News Pence Visit

3rd Place Alexis Bechman Payson Roundup Bikepacking the Arizona Trail

BEST FEATURE PHOTO LAYOUT or PHOTO STORY / con't

Division 3 – Non-Dailies Circulation: Over 10,000

1st Place Arianna Grainey Queen Creek Independent Messy Fest Held in Queen Creek

2nd Place Arianna Grainey Queen Creek Independent Flat Track Racing

3rd Place Arianna Grainey Scottsdale Independent Parada Del Sol

Division 5 – Dailies Circulation: Over 25,000

1st Place Josh Galemore Arizona Daily Star Audrey Jimenez, Tucson wrestler

2nd Place Mamta Popat Arizona Daily Star Behind the masks

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without permission.

Concerned about COVID-19?

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News