Meet Southern Arizona's top high school football players of 2006.

OFFENSE

FIRST TEAM

QB: Max Fritz, Sr., Salpointe Catholic

RB: Jovan Stevenson, Jr., Sunnyside

RB: Casey McGrew, Sr., Sahuaro

WR: Colin Gilbert, Sr., Ironwood Ridge

WR: Matt Ransom, Sr., Salpointe Catholic

TE: Aaron Tevis, Sr., Canyon del Oro

OL: Kris O'Dowd, Sr., Salpointe Catholic

OL: Kurt Vanderkolk, Sr., Cienega

OL: Chris Ciarvella, Sr., Salpointe Catholic

OL: Isaac Villa, Sr., Sunnyside

OL: Michael Dillon, Sr., Sabino

All-purpose: Chris Lundgren, Sr., Sabino

K: Dean Stock, Sr., Cienega

SECOND TEAM

QB: Justin Randall, Sr., Sabino

RB: Tanner Henry, Sr., Marana

RB: Jesus Short, Sr., Cienega

WR: Bryce Burnett, Sr., Cienega

WR: Rodolfo Salallandia, Sr., Douglas

TE: Sam Sharawara, Sr., Sabino

OL: Ahmad Taleb, Sr., Palo Verde

OL: Ramon Gallegos, Sr., Marana

OL: Justin Eikenberry, Sr., Sahuaro

OL: Matt Simon, Sr., Mountain View

OL: Ben Bachelier, Sr., Nogales

All-purpose: Cody Schaefer, Sr., Rincon/University

K: Charles Blasé, Jr., Salpointe Catholic

DEFENSE

FIRST TEAM

DL: Kurt Vanderkolk, Sr., Cienega

DL: Wes Hohman, Jr., Ironwood Ridge

DL: Jose Herrera, Sr., Sunnyside

DL: Joe Labrie, Sr., Sabino

LB: Aaron Tevis, Sr., Canyon del Oro

LB: Jake Fischer, So., Ironwood Ridge

LB: Zach Holmes, Sr., Sunnyside

LB: Zach Green, Sr., Sabino

DB: Travis Graham, Sr., Sabino

DB: Ronnell Grant, Sr., Palo Verde

DB: Devin Veal, Sr., Sierra Vista Buena

DB: Anthony Aguilar, Sr., Sunnyside

P: Nick Ziegler, Sr., Canyon del Oro

SECOND TEAM

DL: Greg Mauai, Sr., Mountain View

DL: Brent Lush, Jr., Canyon del Oro

DL: Hayden Hall, Sr., Rincon/University

DL: Rocky Samorano, Sr., Sunnyside

LB: A.J. Willis, Jr., Desert View

LB: Ben Hannah, Sr., Sabino

LB: Jared Haymore, Sr., Sierra Vista Buena

LB: Danny Alvarez, Jr., Sahuaro

DB: Michael Assante, Sr., Ironwood Ridge

DB: Manumalo Muasau, Jr., Sierra Vista Buena

DB: Jacob Hauptman, Sr., Salpointe Catholic

DB: Steven Greer, Sr., Catalina Foothills

P: Alex Radovanovich, Sr., Salpointe Catholic

/////

CLASS 1A-3A All Stars

Ajo: Ken Haynes, Matthew Rossi.

ASDB: C.J. Derila, Daniel Rodriguez.

Topawa Baboquivari: Callum Antone, Frank Tautola, Mike Toro.

Benson: Tony Ammon, Jaymes Bernal, Sam Crawford.

Bisbee: Aaron Farmer, Sterling Schuller, Brian Vertrees.

Clifton: Estevan Mesa, Eddie Sanchez.

Duncan: Gabe Corona, Charles Gamblin, Josh Nichols.

Empire: McKenzie Bauer, Josh Garcia.

Fort Thomas: Demetrius Dosela, Ryan Holyoak.

Winkelman Hayden: Ryan Chiquete, Roberto Gallego, R.J. Guzman.

Morenci: Trevor Cutherston, Tony Vicelli.

Patagonia: Chris Hawkins, Fernando Quiroga.

Pima: Sean Crockett, Taylor Goodman.

Pusch Ridge Christian: Tyler Akin, Jordan Brown, Chris Gonzales.

Kearny Ray: George Mendoza, Pete Ross.

Safford: Justin Gaethje, Justin Smith.

Sahuarita: Chris Brown, Weston Depper, Tim Speer.

St. David: Clinton Goodman, Jordan Jacquez, David Kartchner.

San Carlos: James Phillips.

San Manuel: Charles Valdez, David Viramontez.

Eloy Santa Cruz: Chaz Hampton.

Thatcher: Heath Allred, Patrick Donohue, Jake Johns, Branden Kartchner, George Lucero, Derek Romney.

Tombstone: Steve Hessil, Gary McMurtrie.

Elfrida Valley Union: Cody Cordrey, Luis Martinez.

Willcox: Edward Blair, K.J. Patterson.

/////

HONORABLE MENTION

CLASS 4A/5A

Amphitheater: John Hall, Tyler Hayden, Michael Maestas.

Sierra Vista Buena: Aaron Krebs, Benjamin Krebs, Kevin Stewart, Jamal Womble.

Canyon del Oro: Andrew Dvorak, Tyler Mohrlock, Daniel Nicholas, Steve Pope-Rolewski, Jacob Roszko.

Catalina: Robert Abalos, James Eichberger, Devin Houston, Cory McCuin.

Catalina Foothills: Vince Alentado, Ernie Escarcega, Brian Riley, Sean Tilton.

Cholla: Mike Anaya, Marquell Denson, Frank Gonzalez, Jose Hernandez.

Cienega: Anthony Abeyta, Joe Arreguin, Chris Atkins, Nick White.

Desert View: Joseph Martinez, Nico Rosthenhausler, Michael Spencer, David Vargas.

Douglas: Jerry Acosta, Francisco Eribes, Jacob Tadeo.

Flowing Wells: Ben Swartz, Carlos Valenzuela, David Zavala.

Ironwood Ridge: D'juan Cherry, Ted Gamble, Ben Hunolt, Bryan Martinez, Mike Stefferson.

Marana: Ramon Gallegos, Robert Rowe, David Samorano, Fabian Zazueta.

Mountain View: Travis Gebelle, Jared Hiller, Dan Moore, Josh Morrow.

Nogales: Andy Garcia, Miguel Maldonado, Fernando Martinez, Daniel Navarro.

Palo Verde: Robert Grant, Adam Hall, Jonathan McCroy, Josh Robinette.

Pueblo: George Corral, Tim Echeverria, Jeremy Hernandez, Bobby Lopez, Michael Molina.

Rincon/University: Matt Brock, Michael Gunarson, Francis Ravenell, Zach Wolf.

Rio Rico: Alberto Dauz, Keith Jacobs, Robert McCarty, Lucas Meza.

Sabino: Isaac Barley, Nick Birgel, Chris Haines, Clint Napier, Lucas Volk.

Sahuaro: Keith Cummings, Carlos Reyes, Ricky Soloman, Kiefer Thornton.

Salpointe Catholic: Blake Birmingham, Pat Concannon, Moses Roberts, Andrew Tredici.

Santa Rita: Bill Miller, Jesse Sarabia, Gary Short.

Sunnyside: Marcus Laverty, Terrell Lennox, Alex Leon, Patrick Medina, Rocky Samorano.

Tucson: Joe Bass, Clint Correll, Marc Damon.

/////

Coach of the year

Jay Campos, Sabino

/////

4A-5A PLAYER OF THE YEAR

Kris O'Dowd, Sr., Salpointe Catholic

It's unorthodox for an offensive lineman to be player of he year. It's also uncommon for one to be as dominant as O'Dowd, who pancaked so many would-be tacklers on their backs it was impossible to keep track. He emerged as one of American's best players.

/////

1A-3A PLAYER OF THE YEAR

Heath Allred, Sr. Thatcher

Thatcher started the year 0-3. then Allred became a megastar. He rushed for 1,973 yards this season — 732 yards came in the four-game 2A state tournament — as the Eagles rebounded to win the state title.