Cienega's Ryan Swoger (4) scrambles away from Sunnyslope's Jacob Haddox (25) in the fourth quarter of their first round game in the 5A State Championships, Tucson, Ariz., Nov. 8, 2019.

OPEN DIVISION

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 8 Scottsdale Chaparral at No. 1 Chandler

No. 5 Phoenix Pinnacle at No. 4 Salpointe Catholic

No. 6 Scottsdale Horizon at No. 3 Scottsdale Saguaro

No. 7 Chandler Hamilton at No. 2 Peoria Centennial


CLASS 6A

FIRST ROUND — Nov. 8

No. 1 Mesa Red Mountain 43, No. 16 Tempe Corona del Sol 14

No. 8 Mesa Desert Ridge 58, No. 9 Laveen Cesar Chavez 41

No. 5 Gilbert Highland 47, No. 12 Surprise Valley Vista 0

No. 4 Queen Creek 50, No. 13 Anthem Boulder Creek 36

No. 3 Gilbert Perry 38, No. 14 Glendale Mountain Ridge 25

No. 6 Phoenix Desert Vista 52, No. 11 Chandler Basha 26

No. 7 Peoria Liberty 76, No. 10 Avondale La Joya Community 28

No. 15 Mesa Mountain View 35, No. 2 Phoenix Brophy Prep 19

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 8 Mesa Desert Ridge at No. 1 Mesa Red Mountain

No. 5 Gilbert Highland at No. 4 Queen Creek

No. 6 Phoenix Desert Vista at No. 3 Gilbert Perry

No. 15 Mesa Mountain View at No. 7 Peoria Liberty


CLASS 5A

FIRST ROUND — Nov. 8

No. 1 Gilbert Williams Field 56, Mountain View 25

No. 8 Peoria Sunrise Mountain 49, No. 9 Sierra Vista Buena 36

No. 5 Goodyear Millennium 45, No. 12 Gilbert 14

No. 4 Queen Creek Casteel 41, No. 13 Ironwood Ridge 14

No. 3 Gilbert Higley 56, No. 14 Glendale Ironwood 12

No. 6 Gilbert Campo Verde 41, No. 11 Tempe McClintock 20

No. 7 Cienega 27, No. 10 Phoenix Sunnyslope 24

No. 2 Scottsdale Notre Dame Prep 38, No. 15 Buckeye Verrado 28

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 8 Peoria Sunrise Mountain at No. 1 Gilbert Williams Field

No. 5 Goodyear Millennium at No. 4 Queen Creek Casteel

No. 6 Gilbert Campo Verde at No. 3 Gilbert Highland

No. 7 Cienega at No. 2 Scottsdale Notre Dame Prep


CLASS 4A

FIRST ROUND — Nov. 8

No. 1 Sahuaro 46, No. 16 Glendale 25

No. 9 Yuma Gila Ridge 10, No. 8 Flagstaff Coconino 9

No. 12 Casa Grande 26, No. 5 Walden Grove 19

No. 4 Goodyear Desert Edge 37, No. 13 Prescott 7

No. 14 Tempe Marcos de Niza 13, No. 3 Canyon del Oro 7

No. 6 Gilbert Mesquite 21, No. 11 Pueblo 6

No. 7 Peoria 22, No. 10 Phoenix Greenway 7

No. 2 Glendale Cactus 43, No. 15 Tempe 6

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 9 Yuma Gila Ridge at No. 1 Sahuaro

No. 12 Casa Grande at No. 4 Goodyear Desert Edge

No. 14 Tempe Marcos de Niza at No. 6 Gilbert Mesquite

No. 7 Peoria at No. 2 Glendale Cactus


CLASS 3A 

FIRST ROUND — Nov. 8

No. 1 Queen Creek Benjamin Franklin 56, No. 16 Ganado 0

No. 9 ALA-Gilbert North 27, No. 8 Coolidge 21

No. 5 Lakeside Blue Ridge 35, No. 12 Chandler Arizona College Prep 13

No. 4 Snowflake 42, No. 13 Mohave Valley River Valley 7

No. 3 Phoenix Northwest Christian 49, No. 14 Buckeye Odyssey Institute 7

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

No. 11 Yuma Catholic 24, No. 6 Chandler Valley Christian 15

No. 10 Sabino 30, No. 7 Safford 19

No. 2 Queen Creek American Leadership Academy 49, No. 15 Payson 13

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 9 ALA-Gilbert North at No. 1 Queen Creek Benjamin Franklin

No. 5 Lakeside Blue Ridge at No. 4 Snowflake

No. 11 Yuma Catholic at No. 3 Phoenix Northwest Christian

No. 10 Sabino at No. 2 Queen Creek American Leadership Academy


CLASS 2A

FIRST ROUND — Nov. 8

No. 1 Eagar Round Valley 52, No. 16 Miami 30

No. 9 Benson 63, No. 8 Phoenix Veritas Prep 19

No. 5 Parker 20, No. 12 Antelope Union 0

No. 4 Eloy Santa Cruz Valley 39, No. 13 Chandler Prep 6

No. 3 Phoenix Christian 62, No. 14 Whiteriver Alchesay 6

No. 6 St. John's 35, No. 11 Phoenix Arizona Lutheran Academy 7

No. 7 Thatcher 48, No. 10 Bisbee 7

No. 2 Goodyear Trivium Prep 35, No. 15 Morenci Jr./Sr. 28

QUARTERFINALS — Nov. 15, 7 p.m.

No. 9 Benson at No. 1 Eagar Round Valley

No. 5 Parker at No. 4 Eloy Santa Cruz Valley

No. 6 St. John's at No. 3 Phoenix Christian

No. 7 Thatcher at No. 2 Goodyear Trivium Prep


CLASS 1A

SEMIFINALS — Nov. 8

No. 1 Williams 52, No. 5 Winkelman Hayden 0

No. 3 Superior Jr./Sr. vs. No. 7 Mogollon, no score reported

CHAMPIONSHIP — Nov. 16 at Scottsdale Coronado

No. 1 Williams vs. No. 3 Superior Jr./Sr. or No. 7 Mogollon